Predstavljena knjiga o glagoljici na Bujštini

Pretposljednji dan Mjeseca hrvatske knjige, 14. studenog 2018., u Gradskoj knjižnici Novigrad-Cittanova predstavljena je knjiga „Glagoljski natpisi i zapisi na Bujštini“ autora Mladena Juvenala Milohanića. Osim autora, knjigu je predstavio urednik, Vitomir Jadrejčić, autor fotografija, Slađan Dragojević, te Eugen Borkovskiy, koji je grafički oblikovao knjigu. Na predstavljanju je istaknuto da se ova knjiga temelji na „Glagoljskim zapisima“ Branka Fučića koji je u knjizi registrirao preko 500 natpisa iz Istre i Kvarnerskih otoka. Mladen Juvenal Milohanić, potaknut interesom za glagoljicu i oslanjajući se na rad Branka Fučića, donosi u knjizi i neke nove natpise na glagoljici koje je otkrio boraveći na Bujštini kao župnik. Dodatno, terenskim radom za vrijeme pripreme knjige „Glagoljski natpisi i zapisi na Bujštini“, Vitomir Jadrejčić i Slađan Dragojević, otkrivaju i neke kamene natpise koji su se dugo smatrali izgubljenima. Prisjetili smo se još jednom da su glagoljica koristila i u Novigradu, u samostanu pored crkve Blažene Djevice Marije Gospe od Karmela gdje su u XVIII. stoljeću djelovali franjevci trećoredci-glagoljaši. Ova je knjiga, koju smo imali prilike predstaviti u našoj knjižnici u Mjesecu hrvatske knjige koji je ove godine posvećen baštini, a posebno glagoljici, još je jedan prilog očuvanju bogate kulturne povijesti našeg zavičaja.
Knjigu je 2018. objavio Ogranak Matice hrvatske Buje.