Predstavljena knjiga “Dani od Nepala”

U Gradskoj knjižnici Novigrad-Cittanova 24. listopada 2018. predstavljena je putopisna knjiga Patricije Kos Pešut, „Dani od Nepala“. Uz autoricu, knjigu je predstavila prof. dr. Mirjana Benjak, ujedno i urednica knjige, te Dina Kamber. U uvodnom izlaganju Mirjana Benjak kazala je da je do rukopisa knjige došla preko poznanice kada je zamoljena da pročita i dade svoje komentare. Uvidjela je odmah da rukopis ima veliki potencijal te je odlučila surađivati na projektu kao urednica knjige. Knjiga se, inače temelji na nesretnom događaju kojeg je autorica doživjela u Nepalu i koji se može okarakterizirati kao organizirani kriminal, a Dina Kamber dovodi ga u vezu s kapitalizmom današnjice koji nemilosrdno guši kulturnu raznolikost naroda, osobito onih siromašnijih. Iako je ishod nesretnog događaja kojeg je Patricija Kos Pešut doživjela mogao biti i smrt, autoricu to nije spriječilo da i dalje vjeruje u ljude, i da putujući i planinareći otkriva duhovnost svega što nas okružuje. Strast za putovanjima i za nadvladavanjem osobnih ograničenja te otvorenost uma prema novim spoznajama samo su dio onoga je što je autorica prenijela brojnoj publici u novigradskoj knjižnici.
Patricija Kos Pešut odrasla je u Bujama. Nakon mature odlazi u Zagreb na studij, a u Istru se ponovno vraća kao doktorica stomatologije, odnosno magistrica dentalne znanosti. Ubrzo u Poreču otvara privatnu stomatološku ordinaciju, a nešto kasnije u Rijeci. Tijekom studija otkriva svijet joge i svijet planina, a u njoj se budi znatiželja za mehanizme funkcioniranja ljudskog organizma i potencijalne autoregeneracije. Te su je tri ljubavi odvele na Daleki istok: nakon više godina vježbanja, prehodanih Alpa i okolnih planina, triput odlazi u Nepal na Himalaju i osam puta u Indiju. Okušava se u letačkim sportovima: skakanju s padobranom i letenju paraglajderom. Od 2014. godine manje radi u struci zbog višestrukih ozljeda i fraktura. Trenutno živi u Zagrebu, školuje se u Rishikeshu u Indiji (himalajska joga tradicija) i u Milanu (homeopatija). Godine 2016. osniva Hrvatski centar himalajske tradicije kao dio međunarodne organizacije. Aktivno prenosi dobivena znanja obogaćena iskustvima autoregeneracije i rehabilitacije vlastitog organizma. Knjigu je 2018. godine objavio Hrvatski centar himalajske tradicije iz Rijeke.